"Akcja Mróz 2018" - pomoc bezdomnym


W ostatnich dniach lutego 2018 r. Beskidzkie WOPR po raz pierwszy przyłączyło się do organizowanej przez Stowarzyszenie Ratownicze RESCUE oraz Grupę Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża "Akcji Mróz 2018".

Działania Beskidzkiego WOPR polegały na czynnym udziale patrolu ratowniczego w przeszukiwaniu terenów i miejsc koczowania bezdomnych, udzielaniu pomocy doraźnej w postaci ewentualnych czynności ratowniczych, rozdawaniu gorącej herbaty, posiłków regeneracyjnych, foli NRC (termicznych) oraz przestrzeganiu przed spożywaniem alkoholu w tych warunkach pogodowych i zachęcaniu do przeniesienia się na noc do noclegowni dla bezdomnych.

W trakcie działań w przydzielonym nam sektorze udało się odnaleźć i zabezpieczyć jednego bezdomnego, który został zgłoszony do zabrania ze względu na temperaturę minus 18 st. Celsjusza. Z informacji przekazanych przez służby mundurowe w dniu następnym, u poszkodowanego stwierdzono rozległe odmrożenia stóp i kończyn dolnych (rozważana była niestety amputacja), a szanse na przetrwanie nocy lekarze określili na bliskie zeru.

W akcji brali udział ratownicy wodni, będący jednocześnie ratownikami medycznymi − Dawid Procner i Mirosław Torbiak, którzy mieli do dyspozycji sprzęt Beskidzkiego WOPR w postaci latarek czołówek, szperaczy, torby R1 oraz pojazdu Suzuki Grand Vitara z napędem 4x4, co w tych warunkach pogodowych zostało bardzo mocno docenione przez inne organizacje współpracujące, a w szczególności przez działających z naszą ekipą ratowników GR PCK.

Zdjęcia z akcji są dostępne na naszej stronie w zakładce "Galeria"