Ratowniczka Beskidzkiego WOPR brązową medalistką Basenowych Mistrzostw Świata we freedivingu


W dniach 19-28 czerwca w Belgradzie w Serbii odbywały się Basenowe Mistrzostwa Świata we freedivingu. Do zawodów jako członkini kadry narodowej przystąpiła Magdalena Solich - ratowniczka Beskidzkiego WOPR. Jej koronną konkurencją jest DNF, czyli pływanie dynamiczne bez płetw.

W pierwszym dniu eliminacji warunki pogodowe nie sprzyjały uczestnikom Mistrzostw. Wiatr, woda o temperaturze 22 stopni C i chmury nie ułatwiały zadania dostania się do finału. Nie przeszkodziło to naszej ratowniczce w uzyskaniu rekordu życiowego (144m) i awansowaniu do finału A.

Kolejnego dnia odbyły się eliminacje w konkurencji DYN (pływanie dynamiczne z płetwami). Ratowniczka uzyskała kolejny rekord życiowy w "monopłetwie" (150m), zaliczając próbę bezbłędnie. Wynik ten nie dał jednak awansu do finału.

Po dwóch dniach regeneracji przyszedł czas na najważniejszy występ - finał A. Nasza ratowniczka startowała z 8 pozycji i nie miała nic do stracenia. Uzyskała 146m na jednym wdechu (3min 4s), co dało jej trzecią lokatę i nieoczekiwany brąz.

Wiem, że przede mną teraz dużo ciężkiej pracy, motywacja jednak jest ogromna - uważa Magdalena Solich. Przyszłoroczne Mistrzostwa Świata odbywać się będą w Turku w Finlandii, gdzie mamy nadzieję oglądać naszą medalistkę.

Warto również podkreślić, że pierwszy raz w historii freedivingu, Polak stanął na najwyższym stopniu podium. Mateusz Malina został mistrzem świata w konkurencji DNF (214m).

Zdjęcia naszej ratowniczki z Mistrzostw można obejrzeć - w zakładce Galeria.